13 marca, 2021

Marek Turek

Marek Turek – jeden z najoryginalniejszych polskich artystów komiksowych.  Rysownik-samouk, twórca ilustracji i okładek (książek i płyt). Komiksem zajmuje się od 1992 roku. Kultura Gniewu wydała jego trzy pełnometrażowe albumy: Bajabongo (2008), NeST (2012) i Bellmer. Niebiografia (2017).

Pierwsze opowiadania tworzące Fastnachtspiela zaczęły się ukazywać w różnych miejscach pod koniec lat ‘90. W wersji zeszytowej cykl wystartował w 2001 roku – do 2006 roku wyszły cztery części. Ostatni, piąty ujrzy światło dzienne dopiero w wydaniu zbiorczym.

Obecnie Turek współtworzy też Wydział 7 – serię o paranormalnych śledztwach w czasach PRLu (wydawnictwo Ongrys).

W 2021 ukazały się jeszcze trzy komiksy jego autorstwa: Orlęta. Straceńcy. Lwów 1918 (IPN), Archiwum ekspansji (Celuloza) i Mr. Silence (Wydawnictwo Komiksowe).

Część jego krótkich form została zebrana w antologii Międzyczas, wydanej w 2007 roku przez Timof Comics.

Artysta brał udział w licznych antologiach, takich jak: Sceny z życia murarzaNiczego sobie – komiksy o mieście GliwiceŚląski WyspiańskiFest czy Paronomazja.

Krótkie komiksy Turka ukazywały się za granicą: w Czechach, Słowenii, Chorwacji, Ukrainie, Rosji, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech.

Cechami charakterystycznymi jego twórczości są pełne ekspresji, czarno-białe plansze oraz surrealistyczne, oniryczne fabuły, przywodzące na myśl twórczość Franza Kafki, Thomasa Ligottiego, Borisa Viana i Erika Drookera.

Albumy opublikowane przez Wydawnictwo 23:
Fastnachtspiel